1. července 2024 vstupuje v platnost dohoda o hospodářském partnerství (EPA) mezi EU a Keňou. Jde o dohodu sjednávanou se zeměmi Východoafrického společenství (EAC), která bude do přistoupení dalších zemí prováděna pouze mezi dvěma stranami – EU a Keňou.
Jedním z cílů dohody je vytvořit zónu volného obchodu, tedy odstranit cla pro zboží pocházející ze smluvních stran. Stejně jako ostatní EPA předpokládá i tato dohoda asymetrické odstranění cel. Zatímco EU plně liberalizuje přístup na trh pro veškeré zboží keňského původu (kromě zbraní kap. 93 HS) ke dni vstupu v platnost, Keňa bude snižovat cla na zboží pocházející z EU postupně během 15-25letého přechodného období. Harmonogramy snižování cel pro zboží EU původu dovážené do Keni podrobně popisuje příloha II EPA (od str. 68).
Asi pětina zboží vyváženého z EU do Keni je zatím z liberalizace obchodu vyloučena. Týká se to zejména zemědělských produktů, vína a lihovin, chemikálií, plastů, papíru, oděvů, obuvi, keramických výrobků, skla, výrobků z obecných kovů a hotových vozidel. Seznam zboží, které nemá nárok na celní preferenci při dovozu do Keni, tvoří přílohu IId EPA (od str. 387).
Snížení nebo odstranění dovozních cel dle této dohody je jako obvykle podmíněno prokázáním preferenčního původu. Pravidla původu mají být mezi EU a Keňou dojednána až během příštích pěti let, do té doby se bude preferenční původ oboustranně určovat a prokazovat podle přílohy II nařízení 2016/1076:
- Výrobky získají původ v EU nebo Keni, pokud jsou zcela získány nebo dostatečně zpracovány v těchto smluvních stranách. Seznam kritérií dostatečného zpracování, která musí výrobek splnit, aby získal preferenční původ, obsahuje dodatek 2 uvedeného nařízení (od str. 44).
- Všeobecná hodnotová tolerance umožňuje použít nepůvodní materiály do 15 % EXW ceny výrobku, nelze ji však uplatnit při určování původu textilních výrobků kap. 50-63 HS.
- Preferenční původ se prokazuje osvědčením EUR.1 nebo prohlášením schváleného vývozce. Firmy vyvážející do Keni proto musí získat povolení schváleného vývozce, nechtějí-li při každém vývozu žádat celní úřad o orazítkování průvodního osvědčení. Pokud již schválenými vývozci jsou a hodlají potvrzovat původ zboží vyváženého do Keni, musí vzhledem k zastaralému způsobu vydávání povolení schválených vývozců v ČR požádat o rozšíření tohoto povolení.
- U zásilek původních výrobků do 6000€ může prohlášení vystavit jakýkoli vývozce (nepotřebuje být předem schválen celními orgány); prohlášení neobsahující číslo schváleného vývozce však musí být vlastnoručně podepsáno vývozcem, a tudíž předloženo v dovozní zemi v originálu.
- Vydání důkazu původu není podmíněno zákazem vracení cla (no-drawback rule se neuplatňuje).
- Důkazy původu platí 10 měsíců od data vystavení, v této lhůtě musí být předloženy celnímu úřadu v dovozní zemi.